Republika Srbija
PRVO OSNOVNO JAVNO TUŽILAŠTVO U BEOGRADU

Tužioci nasilnike u porodici šalju na lečenje u Palmotićevu

Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu zaključilo je Protokol sa Institutom za mentalno zdravlje, u kojem će osumnjičeni za nasilje u porodici biti podvrgnuti psihosocijalnoj terapiji, saznaje Press.

Kako navode u ovom tužilaštvu najčešći uzroci nasilja u porodici su zavisnost od alkohola ili poremećeni psihosocijalni odnosi.

Javni tužilac će, razmatrajući svaki slučaj pojedinačno, nakon prijema krivične prijave, proceniti da li je celishodno da preduzima gonjenje prema učiniocu krivičnog dela i pokreće sudski mehanizam sa neizvesnim ishodom, ili je dovoljno da ga odmah uputi na lečenje i time otkloni uzroke koji su doveli do nasilja u porodici. Tužilac će na terapiju upućivati osumnjičene za krivično delo nasilje u porodici i ostalih krivičnih dela za koje tim lekara smatra da uzrok izvršenja krivičnog dela leži u poremećenom psihosocijalnom stanju osumnjičenog i da je opravdano da se prema tom licu primeni ova mera.

U tužilaštvu ističu da su članovi porodice u najvećem broju slučajeva više zainteresovani za lečenje nasilnika, nego za njegov krivični progon.

Kako je Press već pisao, Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu potpisalo je i Protokol o saradnji sa Specijalnom bolnicom za bolesti zavisnosti u kojoj će se učinioci krivičnih dela odvikavati od alkohola ili opojnih droga.

Tužilac će na lečenje upućivati lica ukoliko je prijava podneta za krivično delo.

Nedozvoljeno držanje opojnih droga i to za posedovanje marihuane za sopstvene potrebe u količini samo do pet grama, kao i za druga lakša krivična dela koja su osumnjičeni izvršili pod dejstvom alkohola.

U cilju institucionalizacije primene odlaganja krivičnog gonjenja, Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu je zaključilo i Protokol o saradnji sa Gradom Beogradom, kojim se realizuje mera – plaćanje novčanog iznosa u humanitarne svrhe, koji ide na račun Sekretarijata za zdravstvo. Do sada je, kako kažu u tužilaštvu, uplaćeno oko 150 miliona dinara.

Ovo tužilaštvo primenjuje i meru obavljanja društveno-korisnog ili humanitarnog rada, a u ove svrhe zaključilo je protokole sa komunalnim preduzećima „Zelenilo Beograd“ i „Gradska čistoća“.

U tužilaštvu napominju da se ove mere mogu primeniti jedino za lakša dela, samo jednom i samo za neosuđivana lica.

Tužilac ovakve odluke može da donese isključivo uz pristanak učinioca krivičnog dela, a u određenim slučajevima i uz saglasnost oštećenog.

Odlaganje krivičnog gonjenja bazirano je, inače, na preporukama Saveta Evrope i savremenog krivičnopravnog koncepta. Ovaj institut značajan je za učinioca krivičnog dela, obzirom da neće biti upisan u kaznenu evidenciju, kao i za pravosudni sistem i društvo u celini u borbi protiv porodičnog nasilja, alkoholizma i narkomanije. Prilikom zaključenja ovih protokola javni tužilac je naišao na izuzetno razumevanje problema i podršku kod rukovodstva institucija sa kojima su ovi protokoli zaključeni, zaključuju naši sagovornici iz tužilaštva.

antrfile

Na području Beograda u 2009. godini, u pet ranijih opštinskih javnih tužilaštava, primenom instituta odlaganja krivičnog gonjenja, rešeno je 250 predmeta. Nakon reforme pravosuđa, u Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u 2010. ovaj broj je povećan na 586 predmeta, a u 2011. godini na čak 1602 predmeta.