Дана 12.09.2022. године, Прво основно јавно тужилаштво у Београду поднело је Првом основном суду у Београду оптужницу против окривљених Д.Б. и С.Ђ. због постојања оправдане сумње да је окривљени Д.Б. учинио кривично дело Превара из чл. 208 ст. 4 Кривичног законика и кривично дело Навођење на оверавање неистинитог садржаја из чл. 358 Кривичног законика у продуженом трајању, а С.Ђ. кривично дело Превара из чл. 208 ст. 4 Кривичног законика у помагању.
Из резултата спроведене истраге произлази да постоји оправдана сумња да је окривљени Д.Б. лажним приказивањем чињеница да је овлашћен од стране оштећене И.В. да у њено име прода кућу у њеном власништву и прими купопродајну цену довео у заблуду овлашћене представнике оштећеног привредног друштва да му на име депозита и купопродајне цене исплате износ од 1.100.000,00 евра, на тај начин што је лажно се представљајући као агент за посредовање у продаји некретнина оштећену И.В. навео да му у два наврата да своју личну карту чијом употребом је довео у заблуду запослену у канцеларији јавног бележника и тако оверио фалсификована пуномоћја којима га је наводно оштећена И.В. овластила да прода предметну непокретност, отвори рачун у банци на њено име и подигне новац са тог рачуна, те је на основу фалсификованог пуномоћја закључио уговор о купопродаји непокретности са оштећеним привредним друштвом који је потом солемнизован од стране јавног бележника и достављен катастру непокретности ради уписа промене права својине, након чега је окривљени Д.Б. са рачуна који је употребом фалсификованог пуномоћја отворио подигао остатак купопродајне цене у износу од 900.000,00 евра, док му је окривљена С.Ђ. помогла у извршењу кривичног дела на тај начин што га је представила оштећеној И.В. као успешног агента за промет непокретности, јер је заступајући оштећену у оставинском поступку сазнала да иста жели да прода предметну кућу, те је без знања оштећене заједно са окривљеним Д.Б. учествовала у преговорима о продаји непокретности и на име депозита од стране оштећеног привредног друштва примила новчани износ од 200.000,00 евра, који је потом предала окривљеном Д.Б. при чему је истом предала и оригиналну документацију из оставинског поступка у ком је заступала оштећену И.В. коју је он потом искористио за закључење предметног уговора.
Окривљени Д.Б. је дана 15.06.2022. године по налогу дежурног заменика јавног тужиоца Првог основног јавног тужилаштва у Београду задржан од стране Другог одељења Управе криминалистичке полиције и приликом саслушања пред тужилаштвом је негирао извршење кривичних дела која су му стављена на терет, а према истом је 16.06.2022. године на предлог тужилаштва одређен притвор јер постоје околности које указују на опасност од бекства и да ће ометати поступак утицањем на сведоке, који до подизања оптужнице није укинут. Истовремено, покренута је и финансијска истрага, имајући у виду постојање основа сумње да окривљени Д.Б. поседује знатну имовину проистеклу из кривичног дела.
У току истраге, у сарадњи са припадницима Министарства унутрашњих послова, утврђено је да је окривљеном Д.Б. у извршењу кривичног дела преваре са умишљајем помогла окривљена С.Ђ. те је дана 18.08.2022. године донета наредба о проширењу истраге у односу на њу и иста се брани са слободе.
Тужилаштво је током истраге испитало око двадесет сведока, прибавило материјалне доказе и наредило вршење графолошког вештачења којим је утврђено да спорни потписи нису аутентични потписи власнице непокретности И.В. те је након разматрања и оцене свих доказа подигло оптужницу против окривљених Д.Б. и С.Ђ. због постојања оправдане сумње да се у њиховим радњама стичу сва обележја кривичних дела која су им стављена на терет, а у којој је предложило суду да их након одржаног главног претреса огласи кривим и осуди по закону, као и да према окривљеном Д.Б. продужи притвор јер постоје околности које указују на опасност од бекства.