Тужиоци насилнике у породици шаљу на лечење у Палмотићеву
Прво основно јавно тужилаштво у Београду закључило је Протокол са Институтом за ментално здравље, у којем ће осумњичени за насиље у породици бити подвргнути психосоцијалној терапији, сазнаје Пресс.
Како наводе у овом тужилаштву најчешћи узроци насиља у породици су зависност од алкохола или поремећени психосоцијални односи.
Јавни тужилац ће, разматрајући сваки случај појединачно, након пријема кривичне пријаве, проценити да ли је целисходно да предузима гоњење према учиниоцу кривичног дела и покреће судски механизам са неизвесним исходом, или је довољно да га одмах упути на лечење и тиме отклони узроке који су довели до насиља у породици. Тужилац ће на терапију упућивати осумњичене за кривично дело насиље у породици и осталих кривичних дела за које тим лекара сматра да узрок извршења кривичног дела лежи у поремећеном психосоцијалном стању осумњиченог и да је оправдано да се према том лицу примени ова мера.
У тужилаштву истичу да су чланови породице у највећем броју случајева више заинтересовани за лечење насилника, него за његов кривични прогон.
Како је Пресс већ писао, Прво основно јавно тужилаштво у Београду потписало је и Протокол о сарадњи са Специјалном болницом за болести зависности у којој ће се учиниоци кривичних дела одвикавати од алкохола или опојних дрога.
Тужилац ће на лечење упућивати лица уколико је пријава поднета за кривично дело.
Недозвољено држање опојних дрога и то за поседовање марихуане за сопствене потребе у количини само до пет грама, као и за друга лакша кривична дела која су осумњичени извршили под дејством алкохола.
У циљу институционализације примене одлагања кривичног гоњења, Прво основно тужилаштво у Београду је закључило и Протокол о сарадњи са Градом Београдом, којим се реализује мера – плаћање новчаног износа у хуманитарне сврхе, који иде на рачун Секретаријата за здравство. До сада је, како кажу у тужилаштву, уплаћено око 150 милиона динара.
Ово тужилаштво примењује и меру обављања друштвено-корисног или хуманитарног рада, а у ове сврхе закључило је протоколе са комуналним предузећима „Зеленило Београд“ и „Градска чистоћа“.
У тужилаштву напомињу да се ове мере могу применити једино за лакша дела, само једном и само за неосуђивана лица.
Тужилац овакве одлуке може да донесе искључиво уз пристанак учиниоца кривичног дела, а у одређеним случајевима и уз сагласност оштећеног.
Одлагање кривичног гоњења базирано је, иначе, на препорукама Савета Европе и савременог кривичноправног концепта. Овај институт значајан је за учиниоца кривичног дела, обзиром да неће бити уписан у казнену евиденцију, као и за правосудни систем и друштво у целини у борби против породичног насиља, алкохолизма и наркоманије. Приликом закључења ових протокола јавни тужилац је наишао на изузетно разумевање проблема и подршку код руководства институција са којима су ови протоколи закључени, закључују наши саговорници из тужилаштва.
антрфиле
На подручју Београда у 2009. години, у пет ранијих општинских јавних тужилаштава, применом института одлагања кривичног гоњења, решено је 250 предмета. Након реформе правосуђа, у Првом основном јавном тужилаштву у 2010. овај број је повећан на 586 предмета, а у 2011. години на чак 1602 предмета.