Republika Srbija
PRVO OSNOVNO JAVNO TUŽILAŠTVO U BEOGRADU

Uz saglasnost Republičkog javnog tužilaštva, 01.06.2015. godine, Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu oformilo je posebno odeljenje za borbu protiv nasilja u porodici, koje postupa samo u krivičnom predmetima protiv polne slobode i krivičnih dela protiv braka i porodice.

Svrha formiranja ovakve organizacione jedinica jeste specijalizacija koja ima cilj koncentraciju određenog broja zamenika koji će raditi isključivo na obradi predmeta formiranih za taksativno određena krivična dela, čime se značajno utiče na efikasnost i brzo reagovanje u predmetima u kojima je to od presudnog značaja. Prilikom formiranja posebnog odeljenja u Prvom OJT odeljenje su činila tri zamenika, da bi se odeljenju od 01.10.2015. godine, pridružila još dva zamenika.

Nakon forimiranja ovog odeljenja Prvo osnovno javno tužilaštvo uspostavilo je svakodnevne kontakte sa Gradskim Centrom za socijalni rad, Ministarstvom unutrašnjih polova, Savetovalištem protiv nasilja u porodici, zdravstvenim institucijama na teritoriji grada Beograda kao i svim institucijama koje pružaju specijalizovane vrste pomoći žrtvama nasilja u porodici, a sve radi efikasniijeg, bržeg i kvalitetnijeg postupanju u krivičnim predmetima protiv polnih sloboda i krivičnim delima protv braka i porodice. O tom konstantnom kontaktu govori i okolnost da su odeljenja Gradskog Centar za socjalni rad dostavili tužilaštvu izveštaj o porodicama sa evidencija Odeljenja Zvezdara, Odeljenja Vračar, Odeljenja Stari Grad, Odeljenja Savski venac, Odeljenja Palilula, u kojima postoji rizično ili visoko rizično nasilničko ponašanje, što je doprinelo blagovremenom postupanju Tužilaštva upravo u slučajevima gde se prijavljena lica već nalaze na evidenciji Centra kao potencilani izvršioci ovih krivičnih dela.

Da je javni tužilac Prvog OJT u Beogradu, Ljubivoje Đorđević, prepoznao neophodnost formiranja posebnog odeljenja za borbu protv nasilja u porodici govore i činjenice da je u periodu od 01.01.2015. godine do 20.12.2016. godine Prvom OJT u Beogradu podneto 998 krivičnih prijava za krivično delo Nasilje u porodici, prema 120 lica za koje je postojala sumnja da su izvršili krivično delo Nasilje u porodici na predlog tužilaštva određen je pritvor, a 189 osumnjičenih je optuženo, a primera radi u periodu od 01.01.2014. godine do 31.12.2014. godine Prvom OJT u Beogradu bilo je podneto samo 293 krivične prijave za krivično delo Nasilje u porodice, prema 10 osumnjičenih lica je na predlog tužilaštva određen pritvor i 64 osumnjičenih je optuženo. Upravo broj podnetih krivičnih prijava, nakon formiranja posebnog odeljenja, ukazuje da su žrtve sa više hrabrosti i želje prijavljivale nasilje u porodici, te je upravo to poverenje žrtve prema tužilaštvu, rezultiralo da se u većini predmeta, u kojima je izvršiocima određen pritvor, za vreme trajanje pritvora prema okrivljnom u prvih 30 dana, zaključeni sporazumi o priznanju krivičnog dela, odnosno ukoliko okrivljeni nisu želeli zaključenje sporazuma, u tom periodu okrivljeni su optuživani. To je za posledicu imalo da postupci traju znatno kraće, a samim tim ovako brzim postupanjem tužilaštvo je omogućilo sudu da ispoštuje i jedno od načela krivičnog postupka suđenje u razumnom roku.

Takođe, od početka rada posebnog odeljenja, a imajuci u vidu osobenost i osljetvost, krivičnog dela nasilje u porodici, postupajući zamenici javnog tužioca posebnog odeljenja su Prvom osnonom sudu u Beogradu, nakon samog prijavljivanja krivičnog dela predlagali da se prema okrivljenom izreknu hitne mere zaštite , te prilikom predlaganja vrste i mere krivične sankcije predlagali i meru bezbednosti zabrana priblizavanja i komunikacije sa oštećenim.

Želimo i da dodamo da je Prvo osnono javno tužilaštvu u Beogradu, jedino na teritoriji Republike Srbije, imajući u vidu delikatnost krivičnog dela nasilje u porodici, u cilju preventivnog delovanja, 28.02.2012. godine zaključilo protokol o saradnji sa Institutom za mentalno zdravlje u Palmotićevoj, u Beogradu. Ovim protokolom, odrđeno je da se osumnjičeni prema kojima se primenjuje institute odloženog krivičnog gonjenja za krivčno delo nasilje u porodici, podvrgne psihosocijalnoj terapiji u Institutu za mentalno zdravlje u Beogradu.

Republičko javno tužilaštvo u cilju unapređenja položaja svedoka i oštećenih u krivičnom postupku, uspostavilo Službu za informisanje i podršku oštećenima i svedocima u svim Višim javnim tužilaštvima i u Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu. Cilj osnivanja Službe za informisanje i podršku oštećenima i svedocima je da se u toku postupka oštećenima (žrtvama) i svedocima krivičnih dela omoguži efikasno ostvarivanje prava na dobijanje informacije i prava na pristup uslugama podrške, radi olakšavanja njihovog učešća u postupku i veće efikasnosti postupka.

Svakodnevana komunikacija Tužilaštva sa Gradskim centroma za socijalni rad, Ministarstvom unutrašnjih polova, Savetovalištem protiv nasilja u porodici, zdravstvenim institucijama na teritoriji grada Beograda kao i svim institucijama koje pružaju specijalizovane vrste pomoći, rezultirala je organizovanje u prostorijama Prvog OJT u Beogradu, redovnih sastanaka Tužilaštva i navedenih institucija, kojima je prisustvovala i predstavnica Ministarstva pravde zadužena za implementaciju zakona o sprečavanju nasilja u porodici, u cilju hitne, blagovremene i delotvorne zaštite i podrške žrtvama nasilja u porodici.

Upravo rezultati postupanja posebnog odeljenja Prvog OJT u Beogradu, govore o dobro uspostavljenoj međusektorskoj saradnji svih navedenih institucija i Tužilaštva, a sve u cilju prepoznavanja, otkrivanja i procesuiranja lica za koje postoji sumnja da su izvršili krivčna dela protiv polne slobode i krivična dela protiv braka i porodice.

 


BORBA PROTIV NASILjA U PORODICI: Evidencija „rizičnih“ porodica

Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu prvo je u Srbiji oformilo posebno odeljenje za borbu protiv nasilja u porodici i njegovii zamenici rade iskjučivo na obradi ovih premeta, ali se svakodnevno trude i da spreče nasilje i deluju preventivno.

Upravo u svrhu prevencije, kako navode u Tužilaštvu, svakodnevno komuniciraju sa Gradskim centrom za socijalni rad, Ministarstvom unutrašnjih poslova, zdravstvenim institucijama, Savetovalištem protiv nasilja u porodici, ali i svim drugim institucijama koje pruža pomoć žrtvama.

– Upravo saradnja sa ovim institucijama, dovela je do toga da su odeljenja Gradskog Centra za socijalni rad dostavila tužilaštvu izveštaj o porodicama sa evidencija Odleljenja Zvezdara, Vračar, Stari Grad, Savski venac i Palilula, a u kojima postoji rizično ili visoko rizično nasilničko ponašanje.

Upravo to doprinelo je da Tužilaštvo blagovremeno postupa u slučajevima gde se nasilnici koje neko prijavi već nalaze na evidenciji Centra kao potencijali izvrioci ovih krivičnih dela – objašnjavaju u Prvom osnovnom tužilaštvu.

Cilj ovakvih metoda borbe Prvog osnovnog tužilaštva protiv nasilja u porodici, koju podržavaju i Kurir akcijom „Stop nasilju“, ali i Ministarstvo pravde „Isključi nasilje“, jeste prepoznavanje, prevencija, ali i otkrivanje i procesuiranje osoba za koje se sumnja da su izvršile krivična dela protiv polne slobode i krivična dela protiv braka i porodice.

– U okviru ovog odeljenja formirali smo i novu službu za informisanje oštečeni i svedoka. Po uzoru na Prvo osnovno tužilaštvo, uskoro će i ostala tužilaštva u Srbiji osnovati posebna odeljenja za borbu protiv nasilja u porodici. Republičko tužilaštvo i Ministarstvo pravde daju Prvom osnovnom javnom tužilaštvu maksimalnu podršku u radu ovog odeljenja. Samo sistemska borba svih organa može da dovede do pravih rezultata – kaže za Kurir tužilac Prvog osnovnog tužilaštva u Beogradu, Ljubivoje Đorđević koji veruje da će napori koje ulažu iz godine u godinu davati sve bolje rezultate.

Prema podacima ovog tužilaštva, od 1. januara 2015. do 20. decembra prošle godine, podneto je 998 krivičnih prijava za krivično delo nasilje u porodici, što je daleko više od 293 koliko je bilo podneto tokom 2014 godine.

– U cilju preventivnog delovanja ovo Tužilaštvo je zaključilo i protokol o saradnji sa Institutom za mentalno zdravlje u Palmotićevoj ulici u Beogradu, kako bi se osumnjičeni preka kojima je primenjen institut oportuniteta, podvrgao psihosocijalnoj terapiji u Institutu za mentalno zdravlje u Beogradu.

Preuzeto sa sajta Kurir