Republika Srbija
PRVO OSNOVNO JAVNO TUŽILAŠTVO U BEOGRADU

1. juna 2018. godine navršilo se tačno godinu dana od početka primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici. Tim povodom javni tužilac Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, Ljubivoje Đorđević, sumirao je rezultate rada posebnog odeljenja za borbu protiv nasilja u porodici koje je u ovom tužilaštvu formirano i pre početka primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, odnosno u maju 2015. godine, koje čini osam zamenika javnog tužioca koji su specijalizovani za ova krivična dela, te je zaključio da je zakon dao pozitivne efekte jer je ostvarena multisektorska saradnja na najvišem nivou između ovog Tužilaštva, Centra za socijalni rad, Ministarstva unutrašnjih poslova, zdravstvenih ustanova i drugih državnih organa, a sve u cilju što bržeg otkrivanja i prepoznavanja nasilja, kao i pružanja zaštite i podrške oštećenima, što je uticalo i na žrtve nasilja u porodici koje sada imaju više hrabrosti da prijave nasilje i da aktivinije učestvuju u krivičnom postupku jer imaju poverenja u institucije sistema, što rezultira efikasnijem i bržem otkrivanju ovih krivičnih dela, kao i efikasnom i delotvornom postupanju svih državnih organa ( više o načinu rada ovog odeljenja možete saznati klikom na ovaj link ).

U ovom periodu izrađeno je 1593 planova zaštite i podrške žrtvama nasilja na održanih ukupono 164 sastanka grupa za koordinaciju kojima predsedava zamenik javnog tužioca zadužen za opštinu za koju je formirana podgrupa, a sastancima obavezno prisustvuju nadležni policijski službenik i psiholog Centra za socijalni rad.  Od ovog broja je na teritoriji GO Palilula održano 42 sastanka grupe za koordinaciju, dok je izrađeno 630 individualnih planova zaštite i podrške žrtvi, na teritoriji GO Zvezdara bilo je 30 sastanaka i 190 individualnaih planova, na teritoriji GO Vračar 38 sastanaka i 423 individualna plana, na teritoriji GO Savski venac 28 sastanaka i 139 individualnih planova i na teritoriji GO Stari grad održano je 26 sastanaka grupe za koordinaciju i izrađeno je 206 individualnih planova zaštite i podrške. Za ovih godinu dana bilo je 322 prijava za nasilje u porodici ili neposrednu opasnost od njega shodno Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici, od kojih je prema 322 lica od strane nadležne policijske stanice određena privremena mera zabrane učiniocu da kontaktira žrtvu nasilja i prilazi joj i 162 mere privremenog udaljenja učinioca iz stana. Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu podnelo je nadležnom sudu 292 predloga za produženje ovih mera i to 221 predlog za produženje privremene mere zabrana učiniocu da kontaktira žrtvu nasilja i prilazi joj i 134 predloga za produženje privremene mere udaljenja učinioca iz stana, a od strane suda odbijen je samo jedan predlog za produženje hitne mere.

Takođe, u istom periodu, protiv 610 lica podneta je krivična prijava za krivično delo Nasilje u porodici, a prema 186 lica određen je pritvor. Optuženo je 111 lica, dok je sporazum o priznanju krivičnog dela zaključen sa 104 osumnjičena po kojima  je 31 okrivljeni osuđen na zatvorski kaznu, a 73 na uslovnu osudu.

Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu će i u narednom periodu nastaviti da intenzivno preduzima sve mere i radnje propisane zakonom u cilju  sprečavanja nasilja u porodici i pružanja zaštite i podrške žrtvama nasilja u porodici i kažnjavanja učinioca, o čemu će javnost blagovremeno obaveštavati i na taj način doprinositi izražavanju društvene osude ovog krivičnog dela.


OVAKO SE DRŽAVA BORI PROTIV NASILjA U PORODICAMA: 162 nasilnika udaljena iz kuća, I TO NIJE SVE!

Tužilac Ljubivoje Đorđević kaže da je saradnja tužilaštva, Centra za socijalni rad, MUP i zdravstvenih ustanova dala odlične rezultate

Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu, koje je najveće na teritoriji Srbije, tokom prve godine primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici zbog ovog krivičnog dela podnelo je čak 610 krivičnih prijava!

Protiv 322 osobe nadležne policijske stanice odredile su privremenu meru zabrane prilaska i 162 mere udaljenja učinioca porodičnog nasilja iz stana, a slučajevi nasilja u opštinama koje ovo tužilaštvo pokriva pojedinačno su razmatrani.

Saradnja sektora

Javni tužilac Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu Ljubivoje Đorđević posle prve godine primene zaključio je da je zakon dao pozitivne efekte.

– Ostvarena je multisektorska saradnja na najvišem nivou između ovog tužilaštva, Centra za socijalni rad, Ministarstva unutrašnjih poslova, zdravstvenih ustanova i drugih državnih organa, a sve u cilju što bržeg otkrivanja i prepoznavanja nasilja, kao i pružanja zaštite i podrške oštećenima. To je uticalo i na žrtve nasilja u porodici, koje sada imaju više hrabrosti da prijave nasilje i da aktivnije učestvuju u krivičnom postupku jer imaju poverenja u institucije sistema, što rezultira efikasnijim i bržim otkrivanjem ovih krivičnih dela, kao i efikasnim i delotvornim postupanjem svih državnih organa – objašnjava tužilac Đorđević.

 

Rade punom parom
x 111 osoba optuženo je za porodično nasilje
x 104 osobe priznale su krivicu i sklopile sporazum
x 31 zatvorska kazna je izrečena
x 73 osobe uslovno su osuđene
x 1.593 plana zaštite i podrške žrtvama nasilja su izrađena
x 164 sastanka grupa za koordinaciju održana su za godinu dana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Posebno odeljenje

Posebno odeljenje za borbu protiv nasilja u porodici u ovom tužilaštvu formirano je još u maju 2015, pre početka primene Zakona, i čini ga osam zamenika javnog tužioca specijalizovanih za rad na ovim krivičnim delima.

– Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu će i u narednom periodu nastaviti da intenzivno preduzima sve mere i radnje propisane zakonom radi sprečavanja nasilja u porodici i pružanja zaštite i podrške žrtvama nasilja u porodici i kažnjavanja učinilaca, o čemu će javnost blagovremeno obaveštavati i na taj način doprinositi izražavanju društvene osude ovog krivičnog dela – kaže tužilac Ljubivoje Đorđević.

 

Prvi put u Srbiji
Opštine registrovale nasilnike

Prvo osnovno javno tužilaštvo je najveće na teritoriji Srbije i nadležno je za gradske opštine Zvezdaru, Vračar, Savski venac, Stari grad i Palilulu. Borbi protiv nasilja znatno je doprinelo i to što su prvi put formirane liste potencijalnih nasilnika na svakoj opštini, na koje se posebno obraća pažnja.
– Reč je o ljudima koji nisu osuđivani, ali potencijalno predstavljaju opasnost za porodicu jer ih je nekada neko od članova prijavio za nasilje. Veliki je uspeh to što postoji centralna baza „nasilnika“ u svakoj opštini – objasnio je sagovornik Kurira.

 

Preuzeto sa sajta Kurir

 


Centar Beograda pun nasilja u porodici, najmanje 1.600 žrtava

Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu, za prvih godinu dana primene Zakona o sprecavanju nasilja u porodici, izradilo je zajedno sa drugim nadležnim organima skoro 1.600

individualnih planova za zaštitu žrtva od porodičnog nasilja.

BEOGRAD – Najveće tužilaštvo u zemlji nadležno za centralne beogradske opštine – Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu, za prvih godinu dana primene Zakona o sprecavanju nasilja u porodici, izradilo je zajedno sa drugim nadležnim organima skoro 1.600 individualnih planova za zaštitu žrtva od porodičnog nasilja.
Ovo tužilaštvo je postupalo po čak 322 prijave za nasilje u porodici ili neposrednu opasnost od njega, kao i više od 600 krivičnih prijava za krivično delo nasilje u porodici.
Preuzeto sa sajta Tanjug

Centar Beograda pun nasilja u porodici

Beograd — Centralne beogradske opštine, prema ostupnim informacijama, pune su nasilja u porodici.Od početka godine 322 prijave.

Najveće tužilaštvo u zemlji nadležno za centralne beogradske opštine – Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu, za prvih godinu dana primene Zakona o sprecavanju nasilja u porodici, izradilo je zajedno sa drugim nadležnim organima skoro 1.600 individualnih planova za zaštitu žrtva od porodičnog nasilja.

Ovo tužilaštvo je postupalo po čak 322 prijave za nasilje u porodici ili neposrednu opasnost od njega, kao i više od 600 krivičnih prijava za krivično delo nasilje u porodici.

Podaci ovog tužilaštva koje je nadležno za gradske opštine Stari Grad, Vračar, Zvezdara, Savski venac i Palilula, govore o visokom broju prijava nasilja u porodici i još većem broju žrtava i potencijalnih žrtava.

Tanjugu je u tom tužilaštvu rečeno da, svaku prijavu pre pokretanja postupka, tužilaštvo, u saradnji sa policijom, Centrom za socijalni rad i drugim organima detaljno proveri kako bi sprečilo zloupotrebe prava.

Kada utvrdi da su prijave podnete iz drugih pobuda, kao što su neki materijalni interesi, osveta zbog ranijih svađa ili drugih razloga, tužilaštvo po službenoj dužnosti pokreće postupak za lažno prijavljivanje ili ako je dat lažan iskaz – za lazno svedočenje.

Prema podacima Prvog osnovnog tužilaštva, za prvih godinu primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, policija je prema 322 lica odredila privremenu meru zabrane učiniocu da kontaktira žrtvu nasilja i da joj prilazi. U 162 slučaja ovih prijava, policija je izrekla i meru privremenog udaljenja učinioca iz stana.

Tužilaštvo je potom podnelo sudu 292 predloga za produženje hitnih mera i to: 221 predlog za produženje privremene mere zabrana učiniocu da kontaktira žrtvu nasilja i da joj prilazi j i 134 predloga za produženje privremene mere udaljenja učinioca iz stana.

Sud je odbio samo jedan predlog za produženje hitne mere, navodi se u informaciji koja je objavljena na sajtu tužilaštva. Takođe, od 1. juna 2017. do 1. juna 2018. godine protiv 610 osumnjičenih nasilnika podneta je krivična prijava za krivično delo nasilje u porodici, a prema 186 je određen pritvor. Za to krivično delo optuženo je 111 lica, dok je sporazum o priznanju krivičnog dela Prvo osnovno tužilaštvo zaključilo sa 104 osumnjičena, na osnovu kojim je 31 okrivljeni osuđen na zatvorsku kaznu, a 73 na uslovnu osudu.

U skladu sa Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici, grupe za koordinaciju državnih organa u porodici izradile su ukupno 1.593 planova zaštite i podrške žrtvama nasilja.

O preduzetim aktivnostima, tužilaštvo će javnost blagovremeno obaveštavati, kako bi doprinelo društvenoj osudi porodičnog nasilja.

U Prvom osnovnom tužilaštvu u Beogradu posebno odeljenje za borbu protiv nasilja u porodici formirano je još 2015. godine u saglasnost Republičkog javnog tužilaštva, dve godine pre početka primene Zakona Zakona o sprecavanju nasilja u porodici. To odeljenje sada čini osam zamenika javnog tužioca koji su specijalizovani za postupanje u slučajevima porodičnog nasilja.

 

Preuzeto sa sajta b92

 


Najmanje 1.600 žrtava porodičnog nasilja dolazi baš iz OVOG DELA BEOGRADA

Najveće tužilaštvo u zemlji nadležno za centralne beogradske opštine – Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu, za prvih godinu dana primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, izradilo je zajedno sa drugim nadležnim organima skoro 1.600 individualnih planova za zaštitu žrtva od porodičnog nasilja.

Ovo tužilaštvo je postupalo po čak 322 prijave za nasilje u porodici ili neposrednu opasnost od njega, kao i više od 600 krivičnih prijava za krivično delo nasilje u porodici.

Podaci ovog tužilaštva koje je nadležno za gradske opštine Stari Grad, Vračar, Zvezdara, Savski venac i Palilula, govore o visokom broju prijava nasilja u porodici i još većem broju žrtava i potencijalnih žrtava.

Tanjugu je u tom tužilaštvu rečeno da, svaku prijavu pre pokretanja postupka, tužilaštvo, u saradnji sa policijom, Centrom za socijalni rad i drugim organima detaljno proveri kako bi sprečilo zloupotrebe prava.

Kada utvrdi da su prijave podnete iz drugih pobuda, kao što su neki materijalni interesi, osveta zbog ranijih svađa ili drugih razloga, tužilaštvo po službenoj dužnosti pokreće postupak za lažno prijavljivanje ili ako je dat lažan iskaz – za lazno svedocenje.

Prema podacima Prvog osnovnog tužilaštva, za prvih godinu primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, policija je prema 322 lica odredile privremenu meru zabrane učiniocu da kontaktira žrtvu nasilja i da joj prilazi.

U 162 slučaja ovih prijava, policija je izrekla i meru privremenog udaljenja učinioca iz stana.

Tužžilaštvo je potom podnelo sudu 292 predloga za produženje hitnih mera i to: 221 predlog za produženje privremene mere zabrana učiniocu da kontaktira žžrtvu nasilja i da joj se približi i 134 predloga za produžženje privremene mere udaljenja učinioca iz stana.

Sud je odbio samo jedan predlog za produžženje hitne mere, navodi se u informaciji koja je objavljena na sajtu tužilaštva.

Takođe, od 1. juna 2017. do 1. juna 2018. godine protiv 610 osumnjičenih nasilnika podneta je krivična prijava za krivično delo nasilje u porodici, a prema 186 je određen pritvor.

Za to krivično delo optužženo je 111 lica, dok je sporazum o priznanju krivičnog dela Prvo osnovno tužilaštvo zaključilo sa 104 osumnjičena, na osnovu kojim je 31 okrivljeni osuđen na zatvorsku kaznu, a 73 na uslovnu osudu.

U skladu sa Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici, grupe za koordinaciju državnih organa u porodici izradile su ukupno 1.593 planova zaštite i podrške žrtvama nasilja.

Za teritoriju opštine Palilula izrađeno 630 individualnih planova zaštite i podrške žrtvi, za Vračar 423 individualna plana, za teritoriju Zvezdare 190, za Savski venac 139 i za Stari grad 206 individualnih planova.

Nakon sumiranja rezultata rada za godinu dana, tužilac Ljubovoje Đorđević je ocenio da je Zakon o sprečavanju nasilja u porodici dao pozitivne efekte jer je ostvarena multisektorska saradnja na najvišem nivou između njegovog tužilaštva, Centra za socijalni rad, Ministarstva unutrašnjih poslova, zdravstvenih ustanova i drugih državnih organa.

On smatra da je, ovaj vid saradnje doprineo bržem otkrivanju i prepoznavanju nasilja, kao i pružžanju zašštite i podršške ošštećenima, što je, kako kaže, uticalo i na žžrtve nasilja u porodici koje sada imaju višše hrabrosti da prijave nasilje i da aktivinije učestvuju u krivičnom postupku.

Žrtve sada imaju poverenje u institucije sistema, što rezultira efikasnijem i bržžem otkrivanju ovih krivičnih dela, kao i efikasnom i delotvornom postupanju svih državnih organa, ocenio je Đorđević.

On je poručio da će Prvo osnovno javno tužžilaštvo u Beogradu i u narednom periodu nastaviti da intenzivno preduzima sve mere i radnje propisane zakonom u cilju sprečavanja nasilja u porodici, pružžanja zašštite i podršške žžrtvama i kažnjavanja učinioca.

O preduzetim aktivnostima, tužilaštvo će javnost blagovremeno obaveštavati, kako bi doprinelo drušštvenoj osudi porodičnog nasilja.

U Prvom osnovnom tužilaštvu u Beogradu posebno odeljenje za borbu protiv nasilja u porodici formirano je još 2015. godine uz saglasnost Republičkog javnog tužilaštva, dve godine pre početka primene Zakona Zakona o sprecavanju nasilja u porodici.

To odeljenje sada čini osam zamenika javnog tužioca koji su specijalizovani za postupanje u slučajevima porodičnog nasilja.

Preuzeto sa sajta Blic