Povodom događaja na 32. redovnoj sednici Odbora za administrativno budžetska i mandatno imunitetska pitanja u Narodnoj Skupštini Republike Srbije, dana 21.11.2017. godine, u kom su učestvovali narodni poslanici Boško Obradović i Aleksandar Martinović, Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu je formiralo dva predmeta.
Naime, najpre je formiran predmet na osnovu krivične prijave koju je narodni poslanik Aleksandar Martinović, predsednik navedenog Odbora, podneo na zapisnik u prostorijama ovog tužilaštva dana 22.11.2017. godine protiv narodnog poslanika Boška Obradovića zbog krivičnog dela Nasilničko ponašanje iz člana 344. stav 1. Krivičnog zakona. Navedenom predmetu združene su i krivične prijave naknadno podnete od starne narodnih poslanika Marijana Rističevića i Marka Atlagića protiv narodnog poslanika Boška Obradovića, imajući u vidu da se radi o istom događaju i istom krivičnom delu, sve kako bi se pred ovim tužilaštvom kao stvarno i mesno nadležnim sproveo jedinstveni postupak. Iz navoda krivičnih prijava proizilazi da je kritičnom prilikom prijavljeni Boško Obradović tokom trajanja sednice Odbora koristio uvredljive izraze za narodnog poslanika Aleksandra Martinovića, te da se u jednom trenutku nagnuo preko radnog stola, uzeo “miš“ od lap topa koji je koristio i istim Aleksandra Martinovića udario u predelu nosa, usled čega je on zadobio lake telesne povrede. Uz navedene krivične prijave priloženi su i video zapisi predmetnog događaja.
Radi provere navoda krivičnih prijava ovo tužilaštvo je dana 23.11.2017. godine Ministarstvu unutrašnjih poslova, DP, PU za grad Beograd, Odeljenju za javni red i mir uputilo Zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja po kojem je dostavljen Izveštaj a iz kojeg proizilazi da su obavljeni razgovori sa narodnim poslanicima Narodne skupštine Republike Srbije, koji su bili prisutni kritičnom prilikom na sednici Odbora za administrativno budžetska i mandatno imunitetska pitanja, kao i sa prijavljenim Obradović Boškom.
Prijavljeni Boško Obradović je u svojoj izjavi povodom kritičnog događaja, između ostalog obavestio tužilaštvo da je na pomenutoj sednici učinjeno i krivično delo Ugrožavanje sigurnosti iz člana 138. stav 3. Krivičnog zakonika, jer je lično dobio direktnu pretnju od predsednika Odbora Aleksandra Martinovića, te da se to tretira kao njegova krivična prijava protiv Aleksandra Martinovića, kao i da traži od tužioca da otpočne krivično gonjenje imenovanog. Na osnovu ove izjave, Prvo osnovno javno tužilaštvo formiralo je novi predmet.
Članom 344. stav 1. Krivičnog zakonika propisano je da krivično delo Nasilničko ponašanje postoji ukoliko izvršilac grubim vređanjem ili zlostavljanjem drugog, vršenjem nasilja prema drugom, izazivanjem tuče ili drskim i bezobzirnim ponašanjem značajnije ugrožava spokojstvo građana ili teže remeti javni red i mir. Analizirajući navode krivične prijave, izjave svih lica sa kojima je obavljen razgovor i vršenjem uvida u CD sa snimkom predmetnog događaja, ovo tužilaštvo je shodno odredbi člana 284. stav 1. tačka 1. Zakonika o krivičnom postupku, donelo rešenje koji su predmetne krivične prijave odbačene, jer se u radnjama prijavljenog Boška Obradovića ne ostvaruju svi bitni elementi krivičnog dela Nasilničko ponašanje iz člana 344. Krivivičnog zakona, već se u konkretnom slučaju u radnjama prijavljenog eventualno ostvaruju elementi krivičnih dela Uvreda iz člana 170. Krivičnog zakonika i Laka telesna povreda iz člana 122. stav 1. Krivičnog zakonika, za koja krivična dela se u skladu sa zakonom, gonjenje preduzima po privatnoj tužbi.
Članom 138. stav 3. Krivičnog zakonika propisano je da krivično delo Ugrožavanje sigurnosti postoji ukoliko izvršilac ugrozi sigrnost nekog lica pretnjom da će napasti na život ili telo tog lica ili njemu bliskog lica, dok je u stavu 3. navednog člana propisan teži oblik, ukoliko je učinjen, između ostalog i prema narodnom poslaniku. Analizirajući navode krivične prijave podnete od strane narodnog poslanika Boška Obradovića protiv narodnog poslanika Aleksandra Martinovića zbog krivičnog dela Ugrožavanje sigurnosti iz člana 138. stav 3. Krivičnog zakona, te vršenjem uvida u CD sa snimkom predmetnog događaja, kao i ceneći navode gore pomenute krivične prijave koju je ovde prijavljeni Aleksandar Martinović podneo protiv Boška Obradovića, ovo tužilaštvo je shodno odredbi člana 284. stav 1. tačka 1. Zakonika o krivičnom postupku, donelo rešenje kojim je predmetna krivična prijava odbačena, jer se u radnjama prijavljenog Aleksandra Martinovića ne ostvaruju svi bitni elementi krivičnog dela Ugrožavanje sigurnosti iz člana 138. stav 3. Krivičnog zakona ili bilo kojeg drugog krivičnog dela za koje se goni po službenoj dužnosti. Naime, imajući u vidu celokupan događaj koji je prethodio izrečenim pretnjama prijavljenog Aleksandra Martinovića, odnosno da je isti prethodno bio izložen neprimerenom i uvredljivom ponašanju od strane podnosioca prijave na predmetnoj sednici Odbora, izgovorene reči se ne mogu smatrati pretnjama koje su uperene na život i telo oštećenog ili njemu bliskog lica, u smislu izvršenja predmetnog krivičnog dela, a koje bi pri tom morale biti kvalifikovane, odnosno konkretne i one pretnje kojima se u izgled stavlja tačno određeno zlo da bi postojalo ovo krivično delo, već se izgovorene reči moraju tumačiti u kontekstu odigranog događaja i neprimerenog postupanja podnosioca prijave i mogu se smatrati uopštenim i paušalnim pretnjama izrečenim u parlamentarnoj raspravi na sednici Odbora.
Takođe, ovo tužilaštvo je podnosiocima krivičnih prijava narodnim poslanicima Aleksandru Martinoviću i Bošku Obradoviću uputilo obaveštenja da su predmetne krivične prijave odbačene, sa poukom o pravu na prigovor Višem javnom tužilaštvu u Beogradu, a u smislu člana 51. ZKP.
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu odbacilo je krivičnu prijavu poslanika SNS i šefa Administrativnog odbora skupštine Srbije Aleksandra Martinovića, koju je zbog krivičnog dela nasilničko ponašanje podneo protiv lidera Dveri Boška Obradovića jer ga je na sednici odbora 21. novembra 2017. gađao mišem od lap topa.
Preuzeto sa sajta Tanjug
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu odbacilo je krivičnu prijavu poslanika SNS i šefa Administrativnog odbora skupštine Srbije Aleksandra Martinovića, koju je zbog krivičnog dela nasilničko ponašanje podneo protiv lidera Dveri Boška Obradovića jer ga je na sednici odbora 21. novembra 2017. gađao mišem od lap topa.
Istovremeno, tužilaštvo je odbacilo i kontra krivičnu prijavu Obradovića, kojom je Martinovića teretio za krivično delo ugrožavanje sigurnosti.
U saopštenju tužilaštva se napominje da obojica imaju pravo da ulože prigovor na odluke o odbačaju prijava u roku od osam dana Višem javnom tužilaštvu u Beogradu.
Što se tiče Martinovićeve prijave, kojoj su se pridružili poslanici Marijan Rističević i Marko Atlagić, tužilaštvo je nakon analiza, ispitivanja poslanika koji su prisustvovali incidentu i uvida u snimak događaja, donelo rešenje kojim je prijave odbacilo, jer se, kako smatra, u radnjama Obradovića ne ostvaruju svi bitni elementi krivičnog dela nasilničko ponašanje.
U konkretnom slučaju u radnjama prijavljenog eventualno se ostvaruju elementi krivičnih dela uvreda i laka telesna povreda, za koja se u skladu sa zakonom, gonjenje preduzima po privatnoj tužbi, napomenulo je tužilaštvo.
Povodom Obradovićeve krivične prijave, tužilaštvo je donelo rešenje kojim je odbačena jer se, kako navodi, u radnjama Martinovića ne ostvaruju svi bitni elementi krivičnog dela ugrožavanje sigurnosti ili bilo kojeg drugog krivičnog dela za koje se goni po službenoj dužnosti.
Tužilaštvo je zaključilo da, imajući u vidu celokupan događaj koji je prethodio izrečenim pretnjama Martinovića, odnosno da je on prethodno bio izložen neprimerenom i uvredljivom ponašanju Obradovića, reči koje je izgovorio ne mogu se smatrati pretnjama koje su uperene na život i telo oštećenog ili njemu bliskog lica, u smislu izvršenja predmetnog krivičnog dela.
U ovom slučaju, tužilaštvo je zaključilo da se Martinovićeve reči moraju tumačiti u kontekstu odigranog događaja i neprimerenog postupanja podnosioca prijave i mogu se smatrati uopštenim i paušalnim pretnjama izrečenim u parlamentarnoj raspravi na sednici Odbora.
Incident se dogodio na sednici odbora koji je raspravljao o novčanom kanjavanju poslanika zbog izrečenih opomena, a Martinović je Obradoviću, kome je ranije izrečena mera udaljenja sa sednice Skuptine Srbije na 20 dana, izrekao opomenu.
Obradoviću je opomena izrečena zato to je pokazao plakat na kome je pisalo „Majo, pokrala si Novi Sad“.
Preuzeto sa sajta Blic.rs
Beograd — Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu odbacilo krivičnu prijavu poslanika SNS Aleksandra Martinovića protiv lidera Dveri Boška Obradovića.
Podsetimo, Martinovoć, koji je i predsednik Administrativnog odbora skupštine Srbije, prijavu protiv Obradovića podneo je zbog krivičnog dela nasilničko ponašanje jer ga je na sednici odbora 21. novembra 2017. gađao mišem od lap topa.
Istovremeno, tužilaštvo je odbacilo i kontra krivičnu prijavu Obradovića, kojom je Martinovića teretio za krivično delo ugrožavanje sigurnosti.
U saopštenju tužilaštva se napominje da obojica imaju pravo da ulože prigovor na odluke o odbačaju prijava u roku od osam dana Višem javnom tužilaštvu u Beogradu.
Što se tiče Martinovićeve prijave, kojoj su se pridružili poslanici Marijan Rističević i Marko Atlagić, tužilaštvo je nakon analiza, ispitivanja poslanika koji su prisustvovali incidentu i uvida u snimak događaja, donelo rešenje kojim je prijave odbacilo, jer se, kako smatra, u radnjama Obradovića “ne ostvaruju svi bitni elementi krivičnog dela nasilničko ponašanje”.
U konkretnom slučaju u radnjama prijavljenog eventualno se ostvaruju elementi krivičnih dela uvreda i laka telesna povreda, za koja se u skladu sa zakonom, gonjenje preduzima po privatnoj tužbi, napomenulo je tužilaštvo.
Povodom Obradovićeve krivične prijave, tužilaštvo je donelo rešenje kojim je odbačena jer se, kako navodi, u radnjama Martinovića ne ostvaruju svi bitni elementi krivičnog dela ugrožavanje sigurnosti ili bilo kojeg drugog krivičnog dela za koje se goni po službenoj dužnosti.
Tužilaštvo je zaključilo da, imajući u vidu celokupan događaj koji je prethodio izrečenim pretnjama Martinovića, odnosno da je on prethodno bio izložen
Neprimerenom i uvredljivom ponašanju Obradovića, “reči koje je izgovorio ne mogu se smatrati pretnjama koje su uperene na život i telo oštećenog ili njemu bliskog lica, u smislu izvršenja predmetnog krivičnog dela”. U ovom slučaju, tužilaštvo je zaključilo da se Martinovićeve reči moraju tumačiti u kontekstu odigranog događaja i neprimerenog postupanja podnosioca prijave “i mogu se smatrati uopštenim i paušalnim pretnjama izrečenim u parlamentarnoj raspravi na sednici Odbora”.
Incident se dogodio na sednici odbora koji je raspravljao o novčanom kažnjavanju poslanika zbog izrečenih opomena, a Martinović je Obradoviću, kome je ranije izrečena mera udaljenja sa sednice Skupštine Srbije na 20 dana, izrekao opomenu.
Obradoviću je opomena izrečena zato što je pokazao plakat na kome je pisalo „Majo, pokrala si Novi Sad“.
Preuzeto sa sajta b92
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu odbacilo je krivičnu prijavu poslanika SNS i šefa Administrativnog odbora skupštine Srbije Aleksandra Martinovića, koju je zbog krivičnog dela nasilničko ponašanje podneo protiv lidera Dveri Boška Obradovića jer ga je na sednici odbora 21. novembra 2017. gađao mišem od lap topa.
Istovremeno, tužilaštvo je odbacilo i kontra krivičnu prijavu Obradovića, kojom je Martinovića teretio za krivično delo ugrožavanje sigurnosti.
U saopštenju tužilaštva se napominje da obojica imaju pravo da ulože prigovor na odluke o odbačaju prijava u roku od osam dana Višem javnom tužilaštvu u Beogradu.
Što se tiče Martinovićeve prijave, kojoj su se pridružili poslanici Marijan Rističević i Marko Atlagić, tužilaštvo je nakon analiza, ispitivanja poslanika koji su prisustvovali incidentu i uvida u snimak događaja, donelo rešenje kojim je prijave odbacilo, jer se, kako smatra, u radnjama Obradovića ne ostvaruju svi bitni elementi krivičnog dela nasilničko ponašanje.
U konkretnom slučaju u radnjama prijavljenog eventualno se ostvaruju elementi krivičnih dela uvreda i laka telesna povreda, za koja se u skladu sa zakonom, gonjenje preduzima po privatnoj tužbi, napomenulo je tužilaštvo.
Incident na Odboru
Povodom Obradovićeve krivične prijave, tužilaštvo je donelo rešenje kojim je odbačena jer se, kako navodi, u radnjama Martinovića ne ostvaruju svi bitni elementi krivičnog dela ugrožavanje sigurnosti ili bilo kojeg drugog krivičnog dela za koje se goni po službenoj dužnosti.
Tužilaštvo je zaključilo da, imajući u vidu celokupan događaj koji je prethodio izrečenim pretnjama Martinovića, odnosno da je on prethodno bio izložen neprimerenom i uvredljivom ponašanju Obradovića, reči koje je izgovorio ne mogu se smatrati pretnjama koje su uperene na život i telo oštećenog ili njemu bliskog lica, u smislu izvršenja predmetnog krivičnog dela.
U ovom slučaju, tužilaštvo je zaključilo da se Martinovićeve reči moraju tumačiti u kontekstu odigranog događaja i neprimerenog postupanja podnosioca prijave i mogu se smatrati uopštenim i paušalnim pretnjama izrečenim u parlamentarnoj raspravi na sednici Odbora.
Incident se dogodio na sednici odbora koji je raspravljao o novčanom kažnjavanju poslanika zbog izrečenih opomena, a Martinović je Obradoviću, kome je ranije izrečena mera udaljenja sa sednice Skupštine Srbije na 20 dana, izrekao opomenu.
Obradoviću je opomena izrečena zato što je pokazao plakat na kome je pisalo „Majo, pokrala si Novi Sad“.
Preuzeto sa sajta RTS