На иницијативу Републичког јавног тужилаштва, Прво основно јавно тужилаштво у Београду оформило је посебно одељење за борбу против насиља у породици, које чине три заменика јавног тужиоца који ће поступату само у кривичном предметима против полне слободе и кривичних дела против брака и породице.
У циљу борбе у сузбијању кривичних дела против полне слободе и кривичних дела против брака и породице, ово одељење тужилаштва заједно са МУП Републике Србије биће у свокадневном контакту са Центром за социјални рад.
У 2014. године Првом основном јанвом тужилаштву у Београду, поднето је 267 кривичних пријава за кривично дело насиље у породици, од тога су 235 пријављених лица мушкарци, а 32 пријављнеих лица жене.
Укупно је донето 104 првостепене пресуде од чега је 46 лица осуђено на казну затвора, а у односу на 58 лица изречена је условна осуда.
Такође, изречене су мере безбедности обавезног психијатријског лечења и чувања у здравственој установи у односу на 2 лица, мера безбедости психијатријског лечења и чувања на слободи у односу на 1 лице, мера безбедности обавезно лечење алкохоличара изречена је у односу на 11 лица, мера безбедности лечења наркомана у односу на 1 лице и мера безбедности забране приласка и комуникације са оштећеним изречена је у односу на 5 лица.
У односу на 34 пријаве поступак је у току.
У периоду од 01.01.2015 до 15.05.2015. године Првом основном јавном тужилаштву поднето је 121 кривична пријава за кривично дело насиље у породици. 22 кривичне пријаве су одбачене, у односу на 11 кривичних пријава у току је истражни поступак, а у односу на 80 поднетих кривчних пријава у току је предкривични поступак, донете су 3 осуђујуће првостепене пресуде.
У Првом основном јавом тужилаштву у Београду по кривичним пријавама за кривично дело насиље у породици поступа се по хитниом поступку дакле по самом пријему кривичне пријаве,
Кривичне пријаве се подносе полицији и тужилаштву, а свакако надлежни Центар за социјални рад тужилаштву доставља кривичну пријаву, када приликом свог поступања, дакле приликом процене функционисања породице односно након спроведених дијагностичких процедура, оцене да се у породици врши насиље.
Желимо и да додамо да је Прво основно јавно тужилаштву у Београду, једино на територији Републике Србије, имајући у виду особеност и осљетивост, тачније деликатност кривичног дела насиље у породици, у циљу превентивног деловања, 28.02.2012. године закључило протокол о сарадњи са Институтом за ментално здравље у Палмотићевој улици, у Београду. Овим протоколом, одређено је да се осумњичени према којима се примењује институт одложеног кривичног гоњења за кривично дело насиље у породици, подвргне психосоцијалној терапији у Институту за ментално здравље у Београду.