Прво основно тужилаштво у Београду донирало је у хуманитарне сврхе више од пет милиона евра добијених од починилаца лакших кривичних дела
Више од пет милиона евра прикупљено је и донирано у хуманитарне сврхе, одлагањем кривичног гоњења, јер су осумњичени, против којих је поднета кривична пријава у Првом основном јавном тужилаштву у Београду, прихватили обавезу да уплате одређене новчане износе у корист хуманитарних организација, фонда или јавне установе. Овој суми треба придодати и новац који је током 2014. године прибављен на основу наредби о одлагању кривичног гоњења донетих у Другом и Трећем основном јавном тужилаштву у Београду, која су почела са радом у јануару 2014. године.
Према неким проценама, до сада је на овај начин у читавој Србији инкасирано 8,5 милиона евра.
Јавна тужилаштва су до 1. јула 2014. године на основу Законика о кривичном поступку имала могућност да сама процене коме ће бити уплаћен одређени новчани износ на овај начин. Изменама ЗКП-а од јула, предвиђено је формирање комисије која ће одлучивати о томе коме ће бити додељена новчана средства. То је у надлежности министра правде.
Од маја 2014. године, новац прикупљен одлагањем кривичног гоњења уплаћује се искључиво на рачун Владе Републике Србије отвореном за помоћ становништву угроженом у поплавама и од тада до данас уплаћено је око 30.000 евра. Рачун је отворен на препоруку Републичког јавног тужилаштва и Министарства правде, тако да од тада до данас сва јавна тужилаштва користе искључиво тај рачун. Свака од ових институција доставила нам је на захтев „Политике” извештај о томе како је овај новац потрошен, што је и била обавеза предвиђена протоколима о сарадњи”, каже за „Политику” Љубивоје Ђорђевић, вршилац функције јавног тужиоца Првог основног јавног тужилаштва у Београду.
Начело опортунитета, које суштински представља условно одлагање кривичног гоњења док осумњичени не испуни једну или више обавеза прописаних законом које му тужилац налаже, у кривично законодавство уведено је 2001. године, али је до 2010. године примењен у свега неколико стотина случајева.
Од 2010. године Прво основно јавно тужилаштво у Београду одложило је кривично гоњење према око 16.000 осумњичених. Они који су испунили договор о опортунитету не пролазе кроз казнену евиденцију, за разлику од оних са којима је закључен у јавности доста помињани споразум о признању кривичног дела, који за последицу има осуђујућу пресуду.
„За лакша кривична дела минимум је 40.000 динара, а за тежа 80.000 динара. Изменама закона је предвиђено формирање комисије Владе РС која ће одлучивати у случајевима када неко аплицира за донацију.
– Доскора, свако јавно тужилаштво је могло да закључи протокол, а ми смо у Првом основном јавном тужилаштву у Београду размотрили захтеве и изабрали поменуте институције”, каже тужилац Ђорђевић.
Он наводи да је критеријум био хуманитарни карактер донација и да су у Првом основном јавном тужилаштву у Београду сматрали да је најнеопходније да се помогне дечијим болницама и породилиштима због стања у каквом су били.
„Сматрам да су сви подаци доступни јавности, јер у тужилаштву постоје извештаји о утрошеном новцу у хуманитарне сврхе, а што може и да се провери у институцијама са којима смо закључили протоколе о сарадњи”, наводи наш саговорник.
Друго основно јавно тужилаштво у Београду је од 1. јануара, откада је основано, закључило протоколе о уплати новца на текуће рачуне Ургентне кардиологије Ургентног центра Клиничког центра Србије, Удружења дистрофичара, као и са Центром за заштиту одојчади, деце и омладине.
„У предметима у којима су испуњени законски услови, сваки заменик јавног тужиоца у зависности од врсте и тежине кривичног дела и личности учиниоца процењује висину новчаног износа, као и установу у чију корист ће бити уплаћен новчани износ, а осумњичени новац уплаћују директно на текуће рачуне поменутих установа. Од 19. маја ове године свим осумњиченима се налаже да уплаћују новац искључиво на рачун Владе Републике Србије, а у циљу отклањања последица поплава”, речено је за „Политику” у Другом основном јавном тужилаштву у Београду.
Треће основно јавно тужилаштво у Београду, које је као и Друго, основано 1. јануара 2014. године, није закључивало посебне протоколе, већ је наставило сарадњу са Секретаријатом са здравство на основу протокола које је закључило Прво основно јавно тужилаштво у Београду, а од 19. маја ове године сав новац се уплаћују на рачун Владе Републике Србије отвореном за помоћ поплављеном становништву.
————————————————————-
Ургентном центру – милион и по евра
На основу одлука о одлагању кривичног гоњења донетих у Првом основном јавном тужилаштву у Београду осумњичени су од 1. јануара 2010. године до данас уплатили више од пет милиона евра. Градском Секретаријату за здравство уплаћено је 3.400.000 евра, 70.000 евра уплаћено је у оквиру акције Фонда Б 92, „Битка за бебе” и „Битка за породилишта”, Удружењу за помоћ особама са Дауновим синдромом у Србији донирано је око 35.000 евра, а Ургентном центру око 1.500.000 евра.Антрфиле2
————————————————————-
Ко може да склопи нагодбу
Опортунитет се примењује, поред осталог, код кривичних дела везаних за угрожавање јавног саобраћаја, где учиниоци нису били под утицајем алкохола, нити је било проласка на црвено светло, где је дошло до лакших повреда, код неовлашћене потрошње електричне енергије, код недавања издржавања, грађења без грађевинске дозволе, пореске утаје, неовлашћеног држања марихуане за сопствену употребу и слично. Уплате су од 30.000 динара па до више милиона динара.
На овај начин, као и применом института споразума о признању кривичног дела решава се 30 до 40 одсто свих предмета, судови се растерећују, и уједно се смањују трошкови кривичног поступка.
У Сједињеним Америчким Државама на овај начин решава се 90 одсто предмета.
Овај садржај је преузет са сајта „Политика“.