Република Србија
ПРВО ОСНОВНО ЈАВНО ТУЖИЛАШТВО У БЕОГРАДУ

 

 

Дана 28.02.2023. године у Првом основном јавном тужилаштву у Београду одржан је састанак са представницима Независног удружења новинара Србије, на њихову иницијативу, коме су присуствовали председник НУНС-а Жељко Бодрожић, правник и истраживач НУНС-а Раде Ђурић, правник и истраживач НУНС-а Марија Бабић, јавни тужилац Љубивоје Ђорђевић и представници Службе за односе са јавношћу Првог основног јавног тужилаштва у Београду, портпарол тужилаштва и контакт тачка за предмете у којима су оштећени новинари Вања Ћулибрк и виши тужилачки сарадник Гордана Јовановић.

Након уводних речи јавног тужиоца и председника НУНС-а о најважнијим темама које се тичу сарадње јавног тужилаштва и медија, представници НУНС-а су представили резултате истраживања „Искуство и перцепције новинара о транспарентности правосуђа у Србији“, које је спроведено на целој територији Републике Србије и које показује главне проблеме са којима се сусрећу представници медија приликом обављања свог посла.

Посебно је истакнута важност заштите безбедности новинара, те се  разговарало о поступању овог тужилаштва по Обавезном упутству Републичког јавног тужилаштва од 24.12.2020. године, на основу ког су у сваком тужилаштву одређене контакт тачке и примарни обрађивачи предмета у коме се као оштећено јавља лице које обавља послове од јавног интереса у области информисања, а у вези са пословима које обавља. Закључено је да постоји јако добра комуникација између контакт тачке овог тужилаштва и новинара, те да је до сада остварена јако добра пракса која се односи на заштиту њихове безбедности.

Такође, представницима НУНС-а је предочено да јавно тужилаштво, приликом давања саопштења која се тичу поступака који нису правноснажно окончани, морају водити рачуна о претпоставци невиности и заштити података учесника поступка, као и о информацијама које су од значаја за даљи ток поступка. Констатовано је од стране обе стране да новинари приликом извештавања треба да се придржавају Кодекса новинара Србије, те да не треба злоупотребљавати појам слободе изражавања. Истовремено, закључено је да Прво основно јавно тужилаштво у Београду представља врло добар пример сарадње јавног тужилаштва са медијима, која се огледа како у благовременом објављивању информација, тако и у константној доступности заменика јавног тужиоца задуженог за односе са јавношћу, те ажурног и садржајног одговарања на сва питања новинара која се постављају путем електронске поште, као и захтева у смислу Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја.

Сагласно је констатовано да је пожељан даљи рад на унапређењу односа јавног тужилаштва и медија, ради постизања већег нивоа међусобног разумевања и поверења, као и бољег схватања правничке терминологије и кривичног права од стране новинара који се овом тематиком баве, при чему су обе стране изразиле спремност за чешће одржавање састанака на којима би се даље планирале стратегије испуњења ових задатака, а све у циљу остварења права грађана Републике Србије на благовремено и професионално информисање о питањима у области правосуђа која су од јавног значаја.