Република Србија
ПРВО ОСНОВНО ЈАВНО ТУЖИЛАШТВО У БЕОГРАДУ

Дана 03.06.2021. године пред поступајућим замеником тужиоца саслушана је О.М. на околности  извршења кривичног дела Тешко дело против здравља људи из чл. 259 ст. 1 у вези чл. 254 ст. 1 КЗ и др.

Кривичном пријавом ПУ за град Београд -Одељење за сузбијање привредног криминала окривљеној О.М је стављено на терет да се у периоду од 01.04.2020. године до 15.01.2021. године у нерегистрованом „медицинско-естетском центру Tayas” у Београду у ул. Дриничка бр. 8 за новчану накнаду бавила делатношћу без одговарајуће стручне спреме и без одобрења надлежног органа, где је пружала медицинске естетске услуге и изводила медицинске естетске захвате над пацијентима (спаљивање хрскавице носа, спаљивање младежа и ожиљака, спаљивање капака и сл.) и усменим путем пацијентима преписивала лекове, што је све за последицу имало тешко нарушавање здравља пацијената – оштећених. У радњама које је предузела помагала јој је Ј.Т. која јој је омогућила простор, примала пацијенте којима треба да се пружи медицинске естетске услуге и давала им консултације.

Против О.М. је иницијално поднета кривична пријава удружења Интердисциплинарне естетске и антиејџинг медицине Србије „СЕСИАМ“, као и више пријава оштећених, а достављена је и информација Министарства здравља Р. Србије, те је тужилаштво поступајући по наведеним пријавама у сарадњи са Одељењем за сузбијање привредног криминала извршило додатне провере којима је утврђено да је до сада једанаест лица оштећено кривичним делом, којима је осумњичена неовлашћено пружајући медицинске услуге из области естетике изазвала здравствене проблеме и услед чега постоје индиције да је код одређених оштећених  поред телсних повреда и здравље тешко нарушено.

У својој одбрани окривљена је негирала наводе кривичне пријаве и изјавила да су услуге које је пружала пацијентима биле козметичке природе и да се није представљала као стручњак из области медицине, да је третмане пацијетима пружала уређајем „Плазма пен“ који не представља медицинско средство већ козметичко и да је поседовала сертификат за употребу тог уређаја, а претпоставља да су здравствени проблеми код оштећених пацијената могли настати услед непридржавања стриктног упутства за адекватни опоравак (коришћењем соларијума или излагањем сунцу пре него што се кожа опоравила).

Након саслушања, тужилаштво је по више основа поднело Првом основном суду у Београду предлог за одређивање притвора према окривљеној у трајању од 30 дана и то имајући у виду да О.М нема пријављено пребивалиште на територији Републике Србије, да постоје особите околности које указују да ће боравком на слободи ометати поступак утицањем на оштећене и сведоке, као и да, имајући у виду период извршења кривичног дела и број оштећених, постоје особите околности које указују да ће у кратком временском периоду поновити кривично дело.

У даљем току поступка тужилаштво ће испитати све оштећене и сведоке, наредити вештачење телесних повреда оштећених и по потреби предузети друге неопходне доказне радње, ради доношења коначне одлуке.