Прво основно јавно тужилаштво у Београду је, након новинских чланака о деловању Удружења „Универзално царство божије“, по службеној дужности формирало предмет и упутило захтев за прикупљање потребних обавештења Одељењу за јавни ред и мир МУП РС, како би се утврдило да ли постоје основи сумње да је учињено неко кривично дело које се гони по службеној дужности. Уколико из достављеног извештаја и прикупљених обавештења тужилаштво утврди постојање елемената неког од кривичних дела за које је стварно и месно надлежно, биће предузете даље радње у циљу процесуирања одговорних лица.
У претходном периоду пред овим тужилаштвом вођено је неколико поступака због кривичних дела Надрилекарство и надриапотекарство из чл. 254 Кривичног законика, кривичног дела Неовлашћено бављење одређеном делатношћу из чл. 353 Кривичног законика и др. Првом основном суду у Београду поднета су три оптужна предлога и поступци су у фази главног претреса, док се у осталим предметима прикупљају потребна обавештења и предузимају доказне радње, након чега ће бити одлучено о даљем току поступка.
Дана 13.09.2021. године поднет је оптужни предлог против окривљеног С.К. због постојања оправдане сумње да је пружао медицинске услуге и изводио медицинске захвате над пацијентима (липосукцију, трансфере масти, корекције усана и др.), прикривајући од оштећених чињеницу да није стручно оспособљен за пружање медицинских услуга и извођење медицинских захвата, да би након извршених медицинских захвата оштећенима издавао медицинске извештаје са прописаном терапијом-лeковима без печата и са лажним бројем лиценце, за договорену накнаду, што је за последицу имало тешко нарушавање здравља седам оштећених лица, чиме је учинио кривично дело Неовлашћено бављење одређеном делатношћу из чл. 353 Кривичног законика, кривично дело Тешка дела против здравља људи из чл. 259 у вези са кривичним делом Надрилекарство и надриапотекарство из чл. 254 ст. 1 Кривичног законика, једно продужено кривично дело Превара из чл. 208 у вези са чл. 61. Кривичног законика и продужено кривично дело Фалсификовање исправе из чл. 356 ст. 1 тач. 4 у вези са чл. 61 Кривичног законика. Тужилаштво је предложило суду да га након одржаног главног претреса огласи кривим и осуди на јединствену казну затвора у трајању од 8 (осам) година и 6 (шест) месеци и новчану казну у одређеном износу од 800.000,00 динара.
Дана 19.01.2022. године, поднет је оптужни предлог против окривљене А.П. због постојања оправдане сумње да је учинила кривично дело Надрилекарство и надриапотекарство из чл. 254 ст. 1 Кривичног законика, на тај начин што је пружала услуге „антиејџ“ медицине за чије обављање није имала решење Министарства здравља Републике Србије, што је чинила у свом козметичком салону који није био уписан у регистар здравствених установа Агенције за привредне регистре, при чему није имала одговарајућу стручну спрему и није се придржавала услова прописаних актима Министарства здравља Републике Србије.
Такође, дана 28.07.2021. године поднет је оптужни предлог, а дана 10.05.2022. године и измењен и проширен оптужни предлог против О.М. и Ј.Т. због кривичног дела Тешка дела против здравља људи из чл. 259 ст. 1 Кривичног законика учињеног у саизвршилаштву, јер постоји оправдана сумња да су неовлашћеном и неправилном употребом средства „плазма-пен“ проузроковале трајна оштећења на третираним деловима лица оштећених у виду дубоких опекотина другог Б и трећег степена, уз истовремено недопуштену примену ињекционе локалне анестезије „лидокаин – хлорида“ која је представљала ризик по живот оштећених у случају алергијске реакције услед непостојања антишок терапије и едукације окривљених, те и саме примене уређаја „плазма-пен“ због коришћења струје, као и да су спроводиле хируршке процедуре сужења и подизања носа, уклањања носне грбе, смањивања подбратка и уклањања стрија на стомаку, као и подизања очних капака и затезања коже око усана и очију и то инванзивном применом средства „O2 No Needle Mesotherapy – Beauty Machine – Skin energy Activation Instrument“, уз коришћење ињективне локалне анестезије „лидокаин-хлорид“ од стране окривљене О.М. услед чега је осамнаест оштећених задобило тешке телесне повреде. Предложено је да суд окривљене након одржаног главног претреса огласи кривима, те да окривљену О.М. осуди на казну затвора у трајању од пет година, а окривљену Ј.Т. на казну затвора у трајању од једне године и шест месеци.
Прво основно јавно тужилаштво у Београду апелује на грађане који сматрају да су оштећени деловањем Удружења „Универзално царство божије“, као и сличних организација или појединаца, да свој случај пријаве полицији или тужилаштву.